Vijesti

Vrijeme čitanja: 4 min

13. godišnja konferencija voditeljica i voditelja programa podrške roditeljstvu „Rastimo zajedno“

Centar Rastimo zajedno organizirao je konferenciju 18. i 19. listopada 2024. godine u Osijeku, u suradnji s Dječjim vrtićem Osijek, uz podršku Agencije za odgoj i obrazovanje te financijsku podršku inicijative The Human Safety Net, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike i Ministarstva demografije i mladih. Pokrovitelj konferencije bio je Grad Osijek

Tema konferencije: Održivi razvoj roditeljstva u najboljem interesu djeteta: Mogućnosti i izazovi

Ove godine konferencija je bila usredotočena na izazove s kojima se roditelji suočavaju u ispunjavanju svojih važnih uloga u modernom digitalnom okruženju. Ključne govore održali su ugledni gosti, uključujući Ninu Pećnik, predsjednicu Upravnog odbora Centra „Rastimo zajedno“; Anu Mihaljević, ravnateljicu Dječjeg vrtića Osijek; Mirandu Glavaš Kulj, pročelnicu Upravnog odjela za obrazovanje i mlade Osječko-baranjske županije; Sanelu Mihalj, zamjenicu pročelnika Upravnog odjela za društvene djelatnosti Grada Osijeka, Luju Zamečki, viša savjetnica za predškolski odgoj, predstojnica Podružnice Osijek,  Agencije za odgoj i obrazovanje, Martinu Tomić Latinac, voditeljicu odjela za zaštitu djece ureda UNICEF-a Hrvatska. Putem video snimke sudionicima je u ime fondacije The Human Safety Net poruku podrške poslao Mario Carini, predsjednik Uprave Generali osiguranja.

Više od 220 voditeljica i voditelja programa Rastimo zajedno, stručnih suradnika te odgojitelja iz dječjih vrtića, područnih službi Obiteljskog centra, rehabilitacijskih centara i udruga iz cijele Hrvatske sudjelovalo je na plenarnim izlaganjima o podršci roditeljstvu u digitalnom dobu.

Provedba programa Rastimo zajedno
Nina Pećnik, predsjednica Upravnog odbora Centra Rastimo zajedno plenarni je dio konferencije otvorila prikazom rezultata provedbe univerzalnih i ciljanih programa Rastimo zajedno od prošle konferencije. 

Provedbu univerzalnih  i ciljanih programa u dječjim vrtićima te Obiteljskom centru predstavila je Tena Erceg Milković ispred Centra Rastimo zajedno. Na provedbu ciljanih programa nadovezala se Lidija Vinković iz PS Međimurske, dok je Eleonora Glavina predstavila tiskani priručnik i mape za roditelje programa Rastimo zajedno i mi Plus. Više o edukaciji novih voditelja za provedbu programa Rastimo zajedno i dalje te novi priručnik predstavio je Franjo Šaban iz PS Sisačko-moslavačke. Sandra Matošina Borbaš iz PS Virovitičko-podravske osvrnula se  na provedbu obiteljskog izleta Rastimo zajedno na putu u kojem su sudjelovale obitelji iz programa Rastimo zajedno online.

Tijekom pedagoške godine 2023./2024. godine, program Rastimo zajedno krenuo je s provedbom u Poljskoj, u dječjim vrtićima u Varšavi o čemu su putem video snimke govorile koordinatorice programa Rastimo zajedno u Varšavi, Joanna Ziółkiewicz i Julia Popławska

U razdoblju između dvije konferencije, uz provedbu programa s roditeljima, educirani su novi voditelji univerzalnih i ciljanih programa, provedene supervizije te usavršavanja voditelja. Za djecu i roditelje u 6 gradova u suradnji s lokalnim Društvima Naša Djeca Hrvatske organiziran je Festival igranja. Tjedan Rastimo zajedno u dječjim vrtićima tijekom kojeg su se roditelji imali priliku upoznati sa sadržajem programa podrške odvijao tijekom rujna 2024. Svakog mjeseca roditelji čitaju newslettere o aktualnim pitanjima i izazovima roditeljstva te sudjeluju na online predavanjima. 

Na kraju predstavljanja rezultata provedbe programa podrške roditeljstvu sudionici su imali priliku zapljeskati svim voditeljima i institucijama koje su ove godine dobile priznanja za održavanje više od 5, 10, 15, 20 i 30 ciklusa radionica. Mreža voditelja Rastimo zajedno i dalje raste kao i broj institucija u kojima se programi provode s roditeljima što daje vjetar u leđa novim aktivnostima i kvalitetnijem radu.

Stručne teme
U drugom dijelu plenarnog dana konferencije, profesorica Marina Merkaš održala je izlaganje na temu „Utjecaj korištenja digitalne tehnologije na odnos roditelja i djeteta“ tijekom kojeg je predstavila rezultate istraživanja projekta D.E.C.I.D.E. Istaknula je da djeca ne uče gledajući ekrane već naša lica te naglasila važnost osvještavanja snage utjecaja ekrana na odnose između djeteta i roditelja. Ometanje u komunikaciji uzrokovano ekranima negativno utječe na kvalitetu odnosa i dobrobit djeteta. Sveprisutnost ekrana dovodi do više sukoba među djecom i roditeljima, utječe na kvalitetu spavanja, tjelesno zdravlje, ponašanje i emocionalne probleme kod djece. U zaključku, profesorica je istaknula važnost rada na sebi, rada s djecom te suradnje s roditeljima i stručnjacima.

Profesorica Adrijana Višnjić-Jevtić održala je predavanje „(Znamo li) tko utječe na roditelje u digitalnom svijetu?“ u kojem se osvrnula na promjene u životima obitelji pod utjecajem digitalnih tehnologija, utjecaja na odnose, roditeljstvo, mentalno zdravlje. Brojne aplikacije služe roditeljima za ispunjavanje raznih aktivnosti vezano za brigu o djeci, ali podrška roditeljima u dječjim vrtićima smanjuje stres i osigurava emocionalno zdravlje roditelja

Radionice i osvrti
Drugog dana konferencije, domaćin DV Osijek ugostio je više od 200 stručnjaka na 3 bloka radionica, predavanja i okruglog stola. Voditelji različitih programa Rastimo zajedno imali su priliku usavršavati se na 17 različitih radionica. Teme su obuhvatile roditeljstvo u digitalnom dobu, suradnju s roditeljima, medijsko opismenjavanje, kao i izazove provedbe raznih programa podrške roditeljstvu. 

Ravnateljica DV Osijek, Ana Mihaljević osvrnula se na organizaciju konferencije ispred vrtića domaćina: „Dječji vrtić Osijek provodi program radionica s roditeljima Rastimo zajedno od 2008. godine, a od 2017. godine počinjemo aktivno provoditi i Rastimo zajedno Plus. Kontinuitet u provedbi radionica nismo izgubili niti za vrijeme pandemije COVID kada smo provodili Rastimo zajedno mini. Imamo velik broj educiranih voditeljica programa te smo zahvalni Centru Rastimo zajedno što nam je ove godine omogućio dodatnu edukaciju stručnih djelatnika koje su prepoznale značaj programa i žele ga provoditi. U posljednjih nekoliko godina radionice Rastimo zajedno Plus provodimo u suradnji s Centrom za autizam što je snažan doprinos povezivanju naših ustanova i podrške roditeljima.  Do sada smo završili više od 30 ciklusa, stoga nam je bila izuzetna čast na ovoj 13. godišnjoj konferenciji biti suorganizatori ovako važnog događaja na kojem smo imali priliku predstaviti se kao ustanova koja živi Rastimo zajedno program. Kroz kontinuitet provođenja programa kao ustanova smo se osnažili u podršci roditeljstvu te razvili istinske partnerske odnose s roditeljima. Zahvalni smo Centru Rastimo zajedno na dosadašnjoj suradnji i povjerenju koje su nam ukazali kao suorganizatorima ove konferencije. Bilo nam je zadovoljstvo ugostiti naše kolege iz cijele Hrvatske!“

Profesorica Marina Merkaš pridružila se radionicama drugog dana konferencije i se osvrnula na sudjelovanje: „Sudjelovanje na konferenciji je za mene bilo vrlo korisno i zanimljivo. Imala sam prilike slušati kvalitetna predavanja i sudjelovati na odličnim radionicama. Posebno mi je bilo ugodno družiti se i provesti vrijeme u društvu motiviranih voditeljica i voditelja programa i radionica te vodstva Centra! Čestitam im svima na uspješno organiziranoj konferenciji, zahvaljujem na pozivu te se radujem budućim prilikama za suradnju i druženje! Sretno dalje s vrijednim radom i značajnim doprinosom koji dajete podršci roditeljstvu u Hrvatskoj!“

Predsjednica Upravnog odbora Centra Rastimo zajedno, Nina Pećnik istaknula je važnost ovog godišnjeg okupljanja: „Radi se o tradicionalnom stručnom skupu na nacionalnoj razini kojeg jedinstvenim čini sudjelovanje i zajednički rad stručnjaka iz sustava predškolskog odgoja i obrazovanja,  socijalne skrbi i civilnog društva – godišnje konferencije voditeljica i voditelja programa Rastimo zajedno naširoko su prepoznat primjer dobre prakse međusektorska suradnje i interdisciplinarnosti na djelu. Iako dolaze iz različitih sustava, organizacija, struka, svi voditelji programa podrške roditeljstvu Rastimo zajedno dijele predanost vrijednostima unapređenja dobrobiti i razvojnih ishoda sve djece rane dobi te posvećenost pružanju podrške njihovim roditeljima, s kakvim god da se životnim okolnostima ili roditeljskim pitanjima nose. I ovogodišnja je konferencija osigurala mogućnosti neophodne nadogradnje znanja na plenarnim predavanjima ili nekoj od 17 radionica koje je vodilo ukupno 44 predavačica i predavača, ali i brojne prilike za razmjenu iskustava i povezivanje. Sve to predstavlja snažan poticaj voditeljima da nastave provoditi programe Rastimo zajedno u svojim organizacijama i time stvaraju nove prilike za rast roditeljskih znanja i vještina - a u tim uvjetima i djeca bolje rastu :). Nama, koje svakodnevno djelujemo u Centru Rastimo zajedno, kao organizatoru konferencije, važno je da su neposrednom kontaktu voditelji izrazili veliko zadovoljstvo sudjelovanjem, a sustavniju evaluaciju konferencije omogućit će povratne informacije sudionika koje se još prikupljaju.“

Organizator je zahvalio fondaciji The Human Safety Net, Generali osiguranju, Dječjem vrtiću Osijek, Gradu Osijeku, Agenciji za odgoj i obrazovanje na podršci u organizaciji 13. Konferencije Rastimo zajedno!

Sljedeće godine, domaćin konferencije bit će DV Varaždin! Veselimo se španciranju, usavršavanju i umrežavanju ovom divnom baroknom gradu.

O ZAKLADI THE HUMAN SAFETY NET 
The Human Safety Net inicijativa je ljudi koji pomažu drugim ljudima, a čija je misija osloboditi potencijal svih onih koji žive u teškim uvjetima. Cilj je omogućiti im da promijene živote svojih obitelji i zajednica. Programi zaklade podržavaju ugrožene obitelji s malom djecom (do šest godina starosti) i doprinose uključivanju izbjeglica u društvo putem zaposlenja i poduzetništva. Da bi ostvarila sve to, zaklada The Human Safety Net koristi prednosti nevladinih organizacija i privatnog sektora u Europi, Aziji i Južnoj Americi. Pokretačka snaga organizacije The Human Safety Net jest zaklada koju je tvrtka Generali osnovala 2017. godine, a koja je prisutna u 26 različitih zemalja i posjeduje partnersku mrežu od 77 nevladinih organizacija i socijalnih poduzeća. Zaklada je do danas dosegnula gotovo 490.000 ljudi. Njezini programi daju doprinos u području pet ciljeva održivog razvoja Ujedinjenih naroda (SDG-ova). Program For Families (Za obitelji) podržava pokazatelje koji se odnose na rano djetinjstvo (SDG-ovi 3 i 4); program For Refugees (Za izbjeglice) pomaže stvaranje održivih radnih mjesta i zajednica (SDG-ovi 8 i 11); a svi programi temelje se na načelu prema kojemu se značajan utjecaj može ostvariti isključivo kroz suradnju različitih zemalja i dionika (SDG 17). Sjedište zaklade The Human Safety Net je u Veneciji, i to na trgu sv. Marka u zgradi Procuratie Vecchie. U Hrvatskoj, The Human Safety Net surađuje s Centrom za podršku roditeljstvu „Rastimo zajedno” od 2019. radi podrške roditeljima i djeci izloženima zahtjevnijim životnim okolnostima, koje otežavaju razvoj njihove djece, obuhvaćajući dosad više od 17.000 roditelja i djece, uz daljnju provedbu novih programa podrške.


O GENERALIJU

Generali osiguranje d.d. dio je Generali Grupe – jednog od najvećih svjetskih davatelja usluga osiguranja i upravljanja imovinom. Osnovan 1831. godine, Generali je prisutan u 50 zemalja svijeta, s ukupnim premijskim prihodom većim od 82,5 milijardi eura u 2023. godini. S više od 82 000 zaposlenika i 70 milijuna klijenata širom svijeta, Grupa ima liderski tržišni položaj u Europi i sve veću prisutnost u Aziji i Latinskoj Americi.  U središtu strategije društva Generali njegova je predanost biti cjeloživotni partner svojim klijentima, što postiže svojim inovativnim i personaliziranim rješenjima, vrhunskim korisničkim iskustvom i sposobnostima digitalizirane globalne distribucije. Grupa je u potpunosti ugradila održivost u sve strateške izbore, s ciljem stvaranja vrijednosti za sve dionike, istovremeno izgrađujući pravednije i otpornije društvo. MSCI, vodeće međunarodno društvo za ESG ocjene, potvrdilo je Generaliju „AAA“ rejting, što je najviša moguća ocjena. Procjena MSCI-ja pokazala je da Generali usvaja najbolje prakse u industriji za ublažavanje klimatskih rizika u osiguranju. Generaliju je također iznova potvrđeni Dow Jones Sustainability World Index (DJSI) i Dow Jones Sustainability Europe Index (DJSI Europe). Fokusirajući se na mala i srednja poduzeća kao temelj europskog gospodarstva i jedan od glavnih pokretača održive tranzicije, Generali je pokrenuo SME EnterPRIZE. Ova strateška inicijativa promiče zelenije i više uključivo gospodarstvo u skladu s Europskim zelenim planom i inicijativom Next Generation EU, kao i kulturu održivosti među europskim MSP-ovima. Generali je aktivan i u zajednicama kroz fondaciju The Human Safety Net s idejom da zajednice u kojima „ljudi koji pomažu ljudima“ mogu dovesti do održivih promjena.